Kadıköy Belediyesi ile Devrimci Personel Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel-İş Sendikası ortasında yürütülen görüşmelerde muahede sağlanamaması üzerine 2 bin 300 belediye çalışanı, 15 Şubat’ta greve başladı. Genel-İş Sendikası’nın Ankara’daki genel merkezinden gelen sendika yöneticileri dün gece Kadıköy Belediyesi ile görüşerek 3200 lira taban fiyat ve yüzde 8 artırım konusunda anlaştı. Grevi yürüten Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu 1 No’lu Şubesi ise genel merkezin imzaladığı mukaveleyi tanımayarak greve devam edeceğini açıkladı.
Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu 1 No’lu Şube Lideri Ahmet Arıkan, “Bu işin daha fazla uzamaması, personelin hakkının biraz daha yükseltilmesi için bu işi barışla uzlaşıyla bitirelim dedik. Aldığımız yanıt şu; ‘Bu iş bitti, imzalar atıldı’ Mukaveleyi kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Kartal emekçisi geliyor, Ataşehir çalışanı geliyor, buradayız” dedi.
Çalışanlara seslenen Arıkan, “Hep söyledik, siz kabul ederseniz biz de kabul ederiz dedik. Siz kabul etmiyorsunuz, biz de kabul etmiyoruz. Hiç kimse işçiyi tehdit ederek, “Bu iş bitti, kontrat bitti, herkes işinin başına” diyemez. Biz bitti demeden bitmeyecek, bu arbede devam edecek” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)
Gazete Duvar