Deniz ÇİL
EDİRNE– Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Altıntaş, Karacaali, Maltepe, Çobançeşmesi ve Karasatı köyleri ile Paşayiğit Mahallesi ortasında kalan 8 bin 400 dekarlık alanda, Ento Maden Küresel A.Ş. tarafından açılması planlanan “Patlatma Süreci İle Linyit Üretimi” tesisine, Etraf ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “ÇED olumsuz” kararı verildi. Edirne Etraf ve Şehircilik Vilayet Müdürlüğü’nün 27 Kasım 2018 tarihinde internet sitesinde yayımladığı duyuruyla başlayan sürecin, 8 Ekim 2020 tarihinde, “ÇED olumsuz” kararı verilmesiyle sonuçlanması bölge halkında sevinç yarattı.
‘MİLYONLARCA CANLININ, HAYAT ALANI KURTULDU’
Kararın akabinde ortak bir basın toplantısı düzenleyen köy muhtarları madenin faaliyete geçmesinin köyleri için büyük bir yıkım yaratacağını söylediler. Kararın akabinde belgenin kapandığı belirtilen açıklamada, “ÇED halkın iştirak toplantısı 30 Haziran 2020 tarihinde Karacaali Köyü’nde gerçekleştirilmişti. Bu belge ile ilgili 8 Ekim 2020 tarihinde Etraf ve Şehircilik Bakanlığı ‘ÇED olumsuz’ kararı verildiğini duyurmuştur. Bu süreç bitmiştir. Bu belge kapanmıştır. İlgili mevzuatlara nazaran bundan sonra ikinci bir belge hazırlayıp yine müracaat yapmalarının önü kesilmiştir. Meralarımız, ormanlarımız, tarlalarımız, havamız ve en değerlisi milyonlarca canlının, börtü böceğin ömür alanı kurtulmuştur.” denildi.
‘MÜCADELEMİZ SONUÇ VERDİ’
Ortaya çıkan sonucun köylülerin çabası sonucu alındığı belirtilen açıklamada “Alınan karardan ötürü Karacaali, Altıntaş, Maltepe, Çobançeşmesi ve Karasatı köylerinde yaşayan yurttaşlarımız ve bizler çok memnunuz, sevinçliyiz. Uğraşımız sonuç verdi. Çocuklarımızın, torunlarımızın geleceği kurtuldu. Hepimizin gözü aydın. Bu süreçte, bizleri uyaran, bizlere yol gösteren ve her türlü takviyesi sunan başta Keşan Kent Kurulu olmak üzere, Avukat Bülent Kaçar’a, Edirne Tabip Odası İdare şurası Üyesi Dr. Mehmet Akbal’a, Edirne Vilayet Genel Meclisi Lider ve üyelerine, ÇED kararının olumsuz çıkmasında hissesi olduğuna inandığımız sayın Valimize ve öteki yetkililere farklı ayrı teşekkür ediyoruz.” denildi.
‘DARISI SAZLDERE-GÖKÇETEPE ORTASINDA KURULMAK İSTENEN TESİSE’
Toplantıda kelam alan Kent Kurulu Lideri Hasan Karagöz, bölgeye kurulması planlanan tesis konusunda 2 yıldır gayret ettiklerini belirterek, “Elde edilen muvaffakiyet, 5 köy muhtarımıza ve köylülerine aittir. Köyde yaşayan vatandaşlarımız, büyük bir azim ve kararlılık gösterdiler. Geri adım atmadılar. Yetkililer, muhtarların ve köy halkının sesini duyup, ‘ÇED olumsuz’ kararını verdiler. Alınan kararlardan son derece memnunuz. Darısı, Sazlıdere-Gökçetepe köyleri ortasında kurulması planlanan FSRU, MUÇEV ve Beyendik Beldesi’nde kurulmak istenen bazalt, mıcır, taş ocağı kırma ve eleme tesisine diyelim.” dedi.
BELGE KAPANDI
Karagöz kelamlarını şöyle tamamladı: “5 köy ortasındaki alana bundan sonra, hiçbir şirket ÇED raporu hazırlayıp, ‘Patlatma Süreci ile Linyit Kömürü Üretimi’ yapma hakkına sahip değil. Şayet ÇED olumlu kararı verilmiş olsaydı ve mahkeme kararıyla iptal edilseydi, tekrar ÇED belgesi hazırlanıp, süreç devam ettirilebilir. Lakin Etraf ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘ÇED olumsuz’ kararı verildiği için bu evrak kapanmıştır.”
Gazete Duvar